Czesław Chmielewski, urodzony 8 czerwca 1941 roku w Bolesławcu, jest znaną postacią w polskim ruchu społecznym. To polski nauczyciel oraz aktywny działacz NSZZ „Solidarność”, organizacji, która odegrała kluczową rolę w historii Polski, zwłaszcza w czasach walki o wolność i demokrację.
Jego zaangażowanie w działalność związkową przyczyniło się do znaczących zmian w społeczeństwie, a jego praca jakościowo wzbogaciła ruch Solidarności.
Życiorys
Czesław Chmielewski był wyjątkowo aktywnym nauczycielem fizyki, który swoją karierę zawodową realizował głównie w okresie lat 60. oraz 70. Pracował w różnych placówkach edukacyjnych, zaczynając od liceum ogólnokształcącego w Zawadzkiem w latach 1964-1965, kontynuując w szkole podstawowej, a następnie w LO w Gogolinie. W latach 1969-1971 związany był z Zespołem Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, w kolejnych latach nauczał w LO w Milówce, a od 1972 do 1990 roku w II LO w Opolu, z przerwą na rok 1982.
Członkostwo w NSZZ „Solidarność” rozpoczął we wrześniu 1980 roku, a jego zaangażowanie przyniosło ogromne zmiany. Był współorganizatorem i przewodniczącym Tymczasowej Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania (POiW) w Opolu, a także wiceprzewodniczącym Sekcji Regionalnej POiW w Śląsku Opolskim. Od października 1980 do marca 1981 roku zasiadał w MKZ w Opolu. Jako utalentowany redaktor w 1981 roku współtworzył serwis informacyjny „Bryk”, który powstał dzięki współpracy z wieloma innymi członkami komisji zakładowej.
W maju i lipcu 1981 roku był delegatem na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Śląsk Opolski, oraz na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, odbywający się we wrześniu i październiku tego samego roku. Po ogłoszeniu stanu wojennego jego działalność nie ustała. Czesław Chmielewski aktywnie wspierał osoby represjonowane, a także ich rodziny, współpracując przy organizacji pomocy (w tym z ks. Alojzym Sitkiem). W ramach działalności podziemnej kolportował różnorodne wydawnictwa, takie jak „Sygnały Wojenne” czy „Solidarność Nauczycielska”. W 1982 roku przyczynił się do powstania podziemnych struktur „S” POiW w rejonie Opola.
W latach 1982-1983 pełnił rolę redaktora podziemnego pisma „Solidarność Nauczycielska”, które wydawane było w formie kopii maszynopisowych. W czerwcu 1982 roku został zwolniony z pracy w II LO, jednakże powrócił na swoje stanowisko w grudniu tego samego roku, dzięki wyrokowi Sądu Pracy. Tuż po transformacji ustrojowej w 1989 roku zasiadał w Opolskim Komitecie Obywatelskim „S” i pełnił rolę wiceprzewodniczącego Sekcji Regionalnej POiW Regionu Śląsk Opolski aż do 1990 roku.
W tym samym roku został wybrany delegatem na Walny Zjazd Delegatów Regionu. Po zakończonym okresie działalności politycznej Czesław Chmielewski pracował jako kurator oświaty w Opolu w latach 1990-1994. Od 1994 roku cieszył się zasłużoną emeryturą. Ponadto, w latach 1995-1998 piastował funkcję prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Oddział w Opolu. Po 1998 roku został pełnomocnikiem Akademii Ekonomicznej w Katowicach, organizując studia podyplomowe w Opolu.
Przypisy
- a b c d e f ZbigniewZ. Bereszyński ZbigniewZ., MichałM. Zarzycki MichałM., Chmielewski Czesław, [w:] Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, t. 2, Oficyna Wydawnicza Volumen, s. 63, ISBN 978-83-7233-116-8 [dostęp 10.12.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Szymon Pogoda | Mieczysław Cacuba | Mirosław Jasiński | Piotr Roman | Romuald Gawlik | Piotr Borys | Jan Serkies | Małgorzata TraczOceń: Czesław Chmielewski (działacz Solidarności)