Mariusz Agnosiewicz


Mariusz Agnosiewicz, którego pełne imię i nazwisko brzmi Mariusz Kamil Gawlik, urodził się 4 stycznia 1979 roku w Bolesławcu. Jest on polskim dziennikarzem, redaktorem internetowym oraz wydawcą.

W swojej karierze Mariusz angażował się także w działalność ruchu humanistyczno-wolnomyślicielskiego oraz antyklerykalnego w Polsce, co podkreśla jego aktywną rolę w kształtowaniu debaty publicznej w naszym kraju.

Życiorys

Mariusz Agnosiewicz jest osobą o niezwykle bogatym życiorysie. Ukończył studia na Wydziale PrawaUniwersytetu Wrocławskiego, co stanowi solidną podstawę jego dalszej kariery. Na co dzień zadeklarowany ateista, jest założycielem oraz redaktorem naczelnym portalu wolnomyślicielskiego i antyklerykalnego pod nazwą Racjonalista.pl.

W swoim dorobku ma kilkaset publikacji, które dotyczą przede wszystkim stosunków wyznaniowych, religioznawstwa, wolności obywatelskich i prawa. Jego artykuły ukazywały się zarówno w prasie internetowej, jak i tradycyjnej, w tym w takich tytułach jak miesięcznik „Dziś”, kwartalniki „Forum Klubowe” i „Bez Dogmatu”, a także tygodniki „Fakty i Mity” oraz „Przegląd”. Od września 2006 roku należy do grona redaktorów dwumiesięcznika „Res Humana”.

W przeszłości Agnosiewicz był również założycielem i pierwszym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Działał na rzecz współorganizacji Polskiej Federacji Humanistycznej, która jednoczy organizacje o charakterze laickim w kraju. Jako członek grupy Liberales angażuje się w różnorodne inicjatywy promujące myślenie krytyczne i laickie.

Kolejnym jego osiągnięciem jest współtworzenie Internetowej Listy Ateistów i Agnostyków, a także zorganizowanie w Polsce pierwszego tzw. ślubu humanistycznego. Od 2008 roku jest członkiem World Transhumanist Association, obecnie funkcjonującej pod nazwą Humanity+.

Publikacje książkowe

Oto wybór publikacji książkowych autorstwa Mariusza Agnosiewicza, które przybliżają jego poglądy i analizy.

  • Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji, Wydawnictwo Racjonalista, Wyd. 4, popr. i rozsz., Wrocław 2010, ISBN 978-83-924370-8-6,
  • Heretyckie dziedzictwo Europy, Wydawnictwo Racjonalista, wyd. 2, Wrocław 2011, ISBN 978-83-62503-04-9,
  • Kryminalne dzieje papiestwa. Starożytność i średniowiecze, tom I, Wydawnictwo Racjonalista, Wrocław 2011, ISBN 978-83-62503-08-7,
  • Kryminalne dzieje papiestwa, tom II, Wydawnictwo Racjonalista, Wrocław 2012, ISBN 978-83-62503-10-0,
  • Zapomniane dzieje Polski, Wydawnictwo Racjonalista, Miłkowice 2014, ISBN 978-83-62503-09-4.

Przypisy

  1. Piotr Szumlewicz, Niezbędnik ateisty, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2010 r.
  2. Ateizm entuzjastyczny, [w:] Piotr P. Szumlewicz, Niezbędnik ateisty, Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2010 r. Brak numerów stron w książce.

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Grażyna Hanaf | Bożena Aksamit | Remigiusz Maciaszek

Oceń: Mariusz Agnosiewicz

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:19