Emanuel Mendel


Emanuel Ernst Mendel, urodzony 28 października 1839 roku w Bunzlau, a zmarły 23 czerwca 1907 roku w Berlinie-Pankow, był wybitnym niemieckim lekarzem specjalizującym się w neurologii oraz psychiatrii. Jego wkład w rozwój tych dziedzin jest niezaprzeczalny.

Mendel pełnił funkcję profesora na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma, gdzie zyskał uznanie wśród studentów oraz współpracowników. Dodatkowo, był dyrektorem polikliniki w Berlinie, co umożliwiło mu praktyczne zastosowanie wiedzy w terapii i diagnostyce zaburzeń neurologicznych oraz psychiatrycznych.

Życiorys

Emanuel Mendel przyszedł na świat 28 października 1839 roku w Bunzlau, obecnie znanym jako Bolesławiec. Urodził się w żydowskiej rodzinie, będąc synem kupca Wolfa Mendla (1808-1879) oraz jego żony Rosalie, z domu Guhrauer. Młodość spędził w Legnicy, gdzie uczęszczał do gimnazjum, a następnie kontynuował naukę, studiując medycynę na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Studia ukończył w 1860 roku.

W latach 1860 oraz 1870-1871 pełnił funkcje lekarza wojskowego. W 1882 roku założył i zaczął wydawać Neurologisches Centralblatt, które stało się oficjalnym czasopismem Berlińskiego Towarzystwa Psychiatrów i Neurologów. Wśród jego asystentów znaleźli się wybitni naukowcy, tacy jak Łazar Minor, Louis Jacobsohn-Lask, Hugh Talbot Patrick, Paul Schuster, Max Bielschowsky oraz Edward Flatau.

Emanuel Mendel był także aktywnym członkiem politycznym, należąc do Deutsche Fortschrittspartei. Pełnił rolę członka Reichstagu w dwóch kadencjach, od 1877 do 1881 roku. Jego osiągnięcia w dziedzinie medycyny zostały docenione, co zaowocowało nadaniem tytułu tajnego radcy medycznego (Geheimer Medizinalrat) w 1906 roku. Po długiej chorobie zmarł 23 czerwca 1907 roku.

Prywatnie był żonaty z Susanne Lindow (znaną także jako London), z którą doczekał się synów Kurta i Fritza, a także córek: Gertrud, zamężną Adler oraz Charlotte. Emanuel Mendel znalazł swój ostatni spoczynek na cmentarzu w Berlinie-Wedding (Urnenfriedhof Gerichtstraße).

Dorobek naukowy

Emanuel Mendel jest postacią, która znacząco wpłynęła na rozwój medycyny, zwłaszcza w dziedzinie psychiatrii oraz neurologii. Jest szczególnie znany z wprowadzenia uzyskiwanej z australijskiej rośliny Dubosia myoporoides duboizyny, która jest stosowana w leczeniu choroby Parkinsona. Jego prace i badania przyczyniły się do wzrostu zainteresowania łączeniem tych dwóch dziedzin, które Mendel postrzegał jako komplementarne.

Dodatkowo, Mendel prowadził badania nad padaczką oraz porażeniem postępującym, co pokazuje jego szerokie zainteresowania i umiejętności w różnych obszarach medycyny i psychiatrii.

W 1902 roku opublikował podręcznik psychiatrii zatytułowany Leitfaden der Psychiatrie für Studierende der Medicin, wydany w Stuttgarcie przez Enke. Książka ta spotkała się z dużym uznaniem i została przetłumaczona na wiele języków, w tym na angielski, gdzie nosi tytuł A Psychological Study of Insanity for Practitioners and Students, a tłumaczenia dokonał William Christopher Krauss.

Wybrane prace

Oto zestawienie wybranych prac, które miały istotny wpływ na rozwój psychatrii i neurobiologii w XIX i XX wieku:

  • Die progressive Paralyse der Irren, Berlin 1880,
  • Die Manie: Eine Monographie, Urban & Schwarzenberg 1881,
  • Der Hypnotismus, 1889,
  • Die Tabes bei weiblichen Geschlecht, Neurologisches Centralblatt 1, 19-24, 1901,
  • Leitfaden der Psychiatrie für Studirende der Medicin, Stuttgart: Enke, 1902,
  • Краткое руководство к психиатрии. Перевод с немецкого В.Г. фон-Гольштейна, СПб: Практическая Медицина (В.С. Эттингер), 1904,
  • Text-book of Psychiatry: A Psychological Study of Insanity for Practitioners and Students, F. A. Davis Company 1907.

Przypisy

  1. ::: Mendel ::: Entlang der Panke - Regionales aus dem alten Bezirk Pankow in Berlin [online], www.pankeguide.de [dostęp 23.11.2017 r.]
  2. Manfred Sturzbecher. Mendel, Emanuel W: Neue Deutsche Biographie Bd.: 17, Melander - Moller, Berlin, 1994 r., s. 39-40
  3. Jürgen Peiffer: Hirnforschung in Deutschland 1849 bis 1974: Briefe zur Entwicklung von Psychiatrie und Neurowissenschaften oraz wpływ politycznego środowiska na naukowców. Springer, 2004 r., s. 1097
  4. Moeli C. Emanuel Mendel †. „Archiv für Psychiatrie und Nervenkrankheiten”. 43 (2), s. 818, 1907 r. DOI: 10.1007/BF01811994
  5. Pagel JL: Biographisches Lexikon hervorragender Ärzte des neunzehnten Jahrhunderts. Berlin–Wien: 1901 r., s. 1115–1116
  6. Bleichröder Family Trees Collection

Oceń: Emanuel Mendel

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:15