I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu to instytucja edukacyjna, która rozpoczęła swoją działalność w roku szkolnym 1946/47. Szkoła została utworzona na mocy Zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 21 czerwca 1947 roku (Dz. U. M.O. Nr 8 z 1947 r.) i jest najstarszym liceum w mieście.
Od maja 1962 roku placówka nosi zaszczytne imię Władysława Broniewskiego. W roku 1979, w wyniku wniosku złożonego przez szkołę, Miejska Rada Narodowego podjęła decyzję o zmianie nazwy części Alei Wojska Polskiego na część imienia Heleny i Wincentego Tyrankiewiczów, którzy byli powojennymi założycielami ojczyzny edukacyjnej. W 1984 roku szkoła została uhonorowana Medalem 40-lecia PRL oraz wyróżnieniem Ministra Oświaty i Wychowania za innowacyjny mikrosystem wychowawczy, który w niej funkcjonuje.
W styczniu 2015 roku, I Liceum zajęło 201 pozycję w Ogólnopolskim Rankingu Liceów, co świadczy o jego znaczeniu w systemie edukacyjnym kraju.
Budynek, w którym obecnie mieści się liceum, został wzniesiony jako siedziba Królewskiego Domu Sierot i znalazł się na liście Gminnej Ewidencji Zabytków pod numerem poz. 532, co podkreśla jego historyczną wartość.
Aktualnie szkoła oferuje bogaty program nauczania, który obejmuje nie tylko język angielski i niemiecki, ale także języki: francuski, włoski oraz hiszpański. Dodatkowo, w ramach zajęć pozalekcyjnych, uczniowie mają możliwość nauki języka rosyjskiego.
Szkoła angażuje się również w międzynarodowe projekty wymiany uczniowskiej, takie jak Erasmus+, a także długoterminowe wymiany rodzinne z Niemcami (Siegburg) od 1995 roku oraz z Włochami od 2014 roku.
Wśród znanych absolwentów I Liceum znajdują się m.in. dr hab. Barbara Marczuk oraz kpt. żw. Jacek Awłasewicz, którzy przyczynili się do rozwoju wielu dziedzin w Polsce.
Przypisy
- Erasmus+ [online] [dostęp 10.08.2018 r.]
- Wymiana rodzinna z Siegburgiem [online] [dostęp 10.08.2018 r.]
- Wymiana rodzinna z Włochami 2013/2014/2015/2016/2017 [online] [dostęp 10.08.2018 r.]
- Kalendarium szkoły.
- Wykaz obiektów ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Bolesławiec.
- Poczet absolwentów
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Miejski Zakład Komunikacji w Bolesławcu | Nadleśnictwo Bolesławiec | Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu | Muzeum Ceramiki w Bolesławcu | Ratusz w Bolesławcu | Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” w Bolesławcu | Bolesławiec (stacja kolejowa) | Teatr Stary w Bolesławcu | BKS Bobrzanie BolesławiecOceń: I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu