Muzeum Ceramiki w Bolesławcu


Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to miejsce, które łączy w sobie bogatą historię oraz kulturę ceramiczną tego regionu. Znajduje się ono w Bolesławcu, gdzie stanowi ważną instytucję, będącą miejską jednostką organizacyjną.

Główne biuro muzeum mieści się w budynku zlokalizowanym przy ulicy Mickiewicza 13, który obejmuje dyrekcję oraz Dział Ceramiki. Dodatkowo, Dział Historii Miasta znajduje się przy ulicy Kutuzowa 14, co podkreśla różnorodność zasobów i tematyki oferowanej przez tę placówkę.

Historia

Pierwsza instytucja muzealna w Bolesławcu, Muzeum Miejskie, zostało założone w 1908 roku. Otwarcie dla zwiedzających miało miejsce w maju 1911 roku. Muzeum ulokowane było w budynku przy dzisiejszej ul. Mickiewicza, w którym znajdowała się także XV-wieczna baszta miejska. Funkcjonowało ono do czasów II wojny światowej, przeżywając przerwę w latach 1914-1920. W placówce prezentowane były różnorodne zbiory, w tym archeologia, etnografia oraz rzemiosło artystyczne, a także bogata kolekcja ceramiki pochodzącej z Bolesławca i jego okolic, obrazy, dokumenty historyczne, a nawet księgozbiór.

Po zakończeniu wojny niestety większość zbiorów zaginęła. Muzeum zostało na nowo otwarte w 1953 roku, a nowe ekspozycje zostały przygotowane przez Muzeum Śląskie we Wrocławiu, które to miało pieczę nad zbiorami do 1975 roku. Niestety, w wyniku problemów związanych z wilgocią, placówka została zamknięta i budynek przeszedł gruntowny remont. Po zakończeniu prac, ponowne otwarcie miało miejsce w 1967 roku pod nową nazwą Muzeum Ceramiki.

W 1991 roku, muzeum otrzymało nowy budynek, zlokalizowany przy ul. Kutuzowa 14, gdzie wcześniej mieściło się Muzeum Kutuzowa, administrowane przez Rosjan. To tutaj, w 1813 roku, zmarł feldmarszałek Michaił Kutuzow. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych, w 1995 roku otwarto Dział Historii Miasta.

Ekspozycje

W roku 2023 Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaoferowało swoim zwiedzającym dwie interesujące ekspozycje, które przyciągnęły uwagę miłośników sztuki oraz historii.

  • Dział Ceramiki, który obejmuje również lapidarium zlokalizowane w parku muzealnym, a na jego terenach można podziwiać ceramikę pochodzącą nie tylko z Bolesławca, ale również z takich krajów jak Niemcy, Holandia, Belgia, Austria, Czechy, Anglia i Francja,
  • Dział Historii Miasta, prezentujący eksponaty i informacje dotyczące różnych okresów w historii Bolesławca,

Dyrektorzy

W Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, lista dyrektorów obejmuje wielu wyjątkowych ludzi, którzy odgrywali istotne role w jego rozwoju.

  • Anna Bober (Bober-Tubaj) – pełni funkcję od 2002 roku,
  • Teresa Wolanin – dyrektor w latach 1971-2001,
  • Krystyna Kutschenreiter (Paluch-Staszkiel) – kierowała muzeum od 1967 do 1970 roku,
  • Róża Larkowska – była dyrektorem w latach 1956-1961,
  • Alicja Krępowa (Szurmińska-Krępowa) – zarządzała muzeum w 1955 roku,
  • Włodzimierz Kaczmarek – zajmował tę rolę od 1953 do 1954 roku.

Przypisy

  1. Dział Historii Miasta – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu [online], muzeum.boleslawiec.pl [dostęp 27.06.2023 r.]
  2. Dział Ceramiki – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu [online], muzeum.boleslawiec.pl [dostęp 27.06.2023 r.]
  3. Ceramika obca – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu [online], muzeum.boleslawiec.pl [dostęp 27.06.2023 r.]
  4. a b c d e f g h Historia muzeum – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu [online], muzeum.boleslawiec.pl [dostęp 05.06.2023 r.]
  5. Muzeum Ceramiki - Dział Historii Miasta. www.museo.pl. [dostęp 01.07.2015 r.]

Oceń: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:5